endokan bir uao dojosudur


Aikido Genel Bilgiler

Aikido nedir?
Aikido, yüzyılımızın başlarında Morihei Ueşiba isimli bir Japon savaş sanatları ustasının şekillendirdiği, kişinin kendisi ve çevresindeki herşeyle, evrenle uyum içerisinde olması felsefesi üzerine inşaa edilmiş bir savunma sanatı, bir yaşam yöntemidir.

Aikido'nun felsefesi nedir?
Aikido'nun felsefesi birkaç sözle izah edilebilecek gibi değildir. Bu konuda yazılmış kitapları okumanızı öneriririz.

Nerede çalışıyorsunuz?
Değişik illerde yer alan salonlarımız var. Size en yakın salonumuzu bulmak için Dojolar kısmına bakınız.

Ne giyiyorsunuz?
Aikido'ya yeni başlayanlar bol pantalonu andıran alt ile düğmesiz ve cepsiz bir ceket gibi olan üst bölümden oluşmuş ve yumuşak pamuklu bir kemer ile bağlanan beyaz renkte bir kıyafet giyerler (Gİ).

Siyah kemer düzeyine gelenler buna ilave olarak Japonların geleneksel kıyafetlerinden olan uzun, pileli Hakama adı verilen bir kıyafet daha giyerlerler.

aikido kıyafeti, aikido uniforması, Ankara Aikido, Aikido Kursları, Aikido Dojo, Aikido Teknikleri

Kızlar da çalışıyor mu?
Evet, tabii ki kızlar da çalışıyor.

Küçük bir oğlum/kızım var, o da çalışabilir mi?
Çalışmalarımızda küçük çocuklara bir zarar gelmemesi için onlara ayrı seanslar açtık. Dojolarımızda 5 yaş sonrası çocuklar için ayrı çalışma saatleri var.

aikido, Küçük bir oğlum/kızım var, o da çalışabilir mi? Ankara Aikido, Ankara Aikido Kursu

Ne kadar zamanda öğrenebilirim?
Birinci dersin sonunda dahi çok şey öğrenmiş olacaksınız ama 10 sene sonra hala öğreneceğiniz o kadar çok şey olacak ki.

Aikido yaşamın bir kopyası ya da bir aynası. Hayat devam ettiği müddetçe öğreneceklerimiz de olacaktır. Aikido'ya başladıktan yaklaşık 6 ay sonra teknikleriniz oturmaya başlayacak. Bir yıl kadar sonra da akıcılık kazanmaya başlayacaksınız. Düzenli çalışan birisi ortalama 3 senede siyah kemer alabilir.

Müsabakası var mı?
Hayır. Geleneksel Aikido eğitiminde müsabaka yoktur. Aikido'da yarış yoktur ve başkasına üstünlük sağlamak gerçek başarı değildir. Gerçek başarı kişinin kendisine üstünlük sağlamasıdır.

Aikido'nun federasyonu var mı?
Aikido'nun federasyonu olmayan ülke hemen hemen yok gibidir. Yerel federasyonların yanı sıra Avrupa, Amerika, Asya Federasyonları da mevcuttur. Uluslararası Aikido Federasyonu da tüm dünyada faaliyet göstermektedir. Ülkemizde Aikido Federasyonu 1999 yılında Judo ve Aikido Federasyonu ismini alarak Judo Federasyonu bünyesinde kurulmuştur. İlk başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek'tir. Sonraki yıllarda aikido muhtelif federasyonların bünyesinde yer almıştır. Şuan WusHu Federasyonu bünyesinde devam etmektedir.

aikido, Herkes ilerlemiş. Ben yeniyim. Nasıl başlayacağım?, Ankara Aikido Kursu, Ankara Aikido, Aikido Kursları

Herkes ilerlemiş, ben yeniyim, nasıl başlayacağım?
Aikido bir takım oyunu değildir bu nedenle aynı derste çok değişik teknik ve fiziki düzeyde insan vardır. Yeni başlayanlar eskilerin derslerini aksatmazlar bu nedenle her zaman herhangi bir gruba katılabilirisiniz. Herkesin size yardımcı olacağından kuşkunuz olmasın.

Daha önce belimden/boynumdan/bacağımdan/vs sakatlık geçirdim. Acaba Aikido yapabilir miyim?
Sağlık çok ciddi bir konudur. Lütfen bir uzman doktor ile detaylı olarak bu konuyu konuşunuz. Eğer tanıdığınız bir doktor yoksa size yardımcı olacak Aikido-ka bir doktor buluruz. Doktor onaylarsa katılabilirsiniz.

Aikido Judo'ya mı benziyor yoksa Karate'ye mi?
Aikido dışarıdan bakıldığında düşme ve fırlatmalardan dolayı Judo'ya benzer. Ama mantığı ve eğitimi çok farklıdır. Aikido Aikido'ya benzer.

Dersler için bir saat az değil mi?
Bu soruyu soruyorsanız siz kesinlikle bugüne dek hiçbir Aikido antrenmanına katılmamışsınız demektir. Aikido bir takım oyunu değildir. Takım oyunlarında oyundan düştüğünüz, dinlendiğiniz anlar olur. Aikido'da sürekli çalışırsınız. İnanın bazen bir saat bile çok gelecektir.

aikido, Dersler için bir saat az değil mi? , Ankara Aikido Kursu, Ankara Aikido, Aikido Kursları

Ücreti ne kadar?
Çalışılan bölge ve tesise bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Şu andaki fiyatları öğrenmek için salonlarımıza başvurabilirsiniz.

Elbiseyi nereden alacağım?
Spor mağazalarından alabileceğiniz gibi bütün dojolarımızdan da temin edebilirsiniz.

Sınav var mı ? Ben ne zaman sınava girecegim?
Evet Aikido'da dönem dönem sınavlara gireceksiniz. Ders sayınıza bağlı olarak bir sınav sistemimiz var. Korkmayın, düzenli çalışan biri için sınavlar gerçekten sorun değil.

 
Adres : Farabi Sokak No:17 Çankaya, Ankara Telefon : +90 312 428 6670 - Tüm Hakları Saklıdır 2023©